Sophus Vermehren (f. København 1866, d. Frederiksberg 1950)
Interiør med en tænksom ung dame der betragter en tryk forestillende billedhuggeren Bertel Thorvaldsen. Sign. S. Vermehren 1902. Olie på lærred. 67×59.
Antagelig udstillet Charlottenborg 1903 nr. 515 med titlen “Ensomme Tanker”.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk
Malerier, 15. september 2020