2038/847
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Et par lysestager af patineret diskometal, kantet fodstykke. Stemplet Just A., D. 119. Lystyllers indv. diam. 2,1. H. 18. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Dele af patinering med lettere slitage - især på ene lysestages lysmanchet.
Moderne kunst og design, 15. september 2020
Vurdering
Hammerslag
22 bud