2124/​756

Dansk snedkermester

Dækketøjsskab af palisander med greb af messing, front med tre skuffer, udtrækkelig plade og fire låger, bag hvilker hylder og barskab. Solgt gennem C.B. Hansens Etablissement. 1950erne. H. 130. B. 150. D. 45.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskader på ben. Nøgle medfølger.

Moderne kunst og design, 15. juni 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.200 DKK

3.200 DKK
3.000 DKK