2124/756
Dansk snedkermester
Dækketøjsskab af palisander med greb af messing, front med tre skuffer, udtrækkelig plade og fire låger, bag hvilker hylder og barskab. Solgt gennem C.B. Hansens Etablissement. 1950erne. H. 130. B. 150. D. 45.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Finérskader på ben. Nøgle medfølger.
Moderne kunst og design, 15. juni 2021
Vurdering
Hammerslag