899/​170

Johan Thomas Lundbye (f. Kalundborg 1818, d. Bedsted 1848)

Vedby og Reerslev set fra Buskysminde. Sign. monogram 21 May 1841, samt betegnet “Vedby seet fra Buskys Minde”, samt “Reerslev seet fra Busky Minde”. Pen på papir. På bagsiden en blyantstegning af “Lille Regine fra Vallekilde”, betegnet 26 Juny. Bladstørrelse 9,2×15,4. Uindrammet.

I maj 1841 aflagde Lundbye atter herregården Vedbygaard ved Ruds Vedby et besøg, fast besluttet på denne gang at fri til Louise Neergaard. Han fik dog aldrig taget mod til sig, men han nærede i flere år en hemmelig forelskelse i hende. Tegningen er fra dette besøg. Buskysminde er en lille hovedgård, der hørte ind under Vedbygaard. Louisies far Peter Sigvard Neergaard, oprettede gården i 1832 og navngav den efter sin hustru Caroline Busky.

Bagsidens “Lille Regine fra Vallekilde” kendes fra en radering fra 1839, hvor den lille pige står bøjet over sit strikketøj, med den store kyse, der skjuler hendes ansigt, der er blevet vansiret af et spark af en hest. (Radering gengivet og omtalt i “Tegninger & Huletanker”, Hirschsprung 1998, s. 21–22).

Udstillet: Bispegården, Kalundborg, “Johan Thomas Lundbye. Værker fra private samlinger”, 2018, nr. 99. Gengivet i katalog.

Proveniens: Dansk privatsamling af Johan Thomas Lundbye-tegninger.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK