2436/​30

Gaetano Faillace (f. New York 1904, d. North Carolina 1991, personlig fotograf for general Douglas MacArthur)

Originalt s/h sølv-gelatine pressefotografi af den amerikanske general Douglas MacArthur (1880–1964) og Japans kejser Hirohito (1901–1989) under deres møde på den amerikanske ambassade i Tokyo den 27. september 1945. Nærværende fremkaldelse 1951. Bagside med redaktionelt stempel, påstemplet dato for offentliggørelse (delvist udtværet: '... 1951') samt håndskrevet notat, 'San Francisco Treaty'. Fiberbaseret fotopapir. Dobbeltglas. Lysmål 19×16. Rammemål 30×27.

At det første møde mellem general Douglas MacArthur og kejser Hirohito (27. september 1945) fandt sted på den amerikanske ambassade i Tokyo - juridisk set amerikansk jord - og ikke i det omgivende japan viste meget tydeligt verden, hvem der var gået ud af Anden Verdenskrig som den sejrende - og hvem der var den besejrede. Også generalens valg af det afslappede battle dress - ikke gallauniform - havde formentlig til hensigt at vise, at her var en person, som kunne gøre, som han ville, og endelig tolkede omgivelserne MacArthurs noget skødesløse placering af hænderne som et tegn på, om ikke mangel på respekt for kejseren så dog en fremtoning, som kejserens undersåtter aldrig ville kunne tillade sig. Den provisoriske japanske regering forbød straks efter mødet enhver offentliggørelse af fotografiet - angiveligt af de grunde, der er nævnt i det foregående. MacArthur reagerede resolut, dels ved at annullere regeringens beslutning, en ydmygelse i sig selv, og dernæst ved at beordre alle japanske aviser til øjeblikkeligt at bringe fotografiet! San Francisco Traktaten, som nævnes på fotografiets bagside, var den aftale, der den 8. september 1951 formelt afsluttede Anden Verdenskrig, bragte den amerikanske besættelse af Japan til ophør og cementerede, at landet ikke længere var at regne for en politisk stormagt. Aftalen hentede en stor del af sit indhold i FN-pagten.

Dette er et originalt s/h pressefotografi fra 1951, som fremstår med let bølget overflade, mindre overfladeskade (til højre for MacArthurs hoved), fine overfladeridser samt mindre pletter. Bagside noget gulnet samt med udtværet stempelfarve. Ramme med mindre afslag i nederste højre hjørne (se foto).

I Lyngby
Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

Levering i USA fra 450 DKK forudsat den endelige pris ikke overstiger 50.000 DKK