2427/29
Dansk barok dragkiste af guldstafferet nøddetræ, front med fire svungne ligeknækkede skuffer, beslag og greb af messing. 18. årh. H. 120. B. 122. D. 64.
Ridser og mærker. Brugsslitage. Senere forgyldning. Senere ben.
Vurdering
Hammerslag