905/​73

Elisabeth Jerichau Baumann (f. Warszawa 1819, d. København 1881)

Gruppeportræt af familien Treschows tre børn Frederik, Harry og Katie. Sign. Elisabeth Jerichau født Baumann 1876. Olie på lærred. 150×170.

Udstillet: Øregaard Museum, Hellerup og Fyns Kunstmuseum, “Elisabeth Jerichau Baumann”, 1997–1998. ARoS kunstmuseum, Aarhus “Mellem Verdener”, 2021, nr. 52 afb s. 82.

Litteratur: Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann. Nationalromantikkens enfant terrible.”, Frydenlund 2018 omtalt s. 80 og afb. s. 81.

Jerzy Miskowiak, “Elisabeth Jerichau-Baumann”, (engelsk/polsk tekst, Bosz, Polen 2020 afb. s. 136 fig. nr. 143.

Proveniens: Sjællandsk herregård. Bruun Rasmussen auktion 850, 2014 nr. 73, afb. s. 79.

Elisabeth Jerichau Baumann har malt kammerherre og hofjægermester Christian Rosenkilde Treschow til Frydendals tre børn. De tre smukke og artige børn står på en markvej en dejlig sommerdag med udsigt til udkanten af en skov og med vandet i baggrunden. Storebror og lillesøster ser med nysgerrige blikke på beskueren. Den mellemste ser sig tilbage. Den rene idyl. Mon ikke de står på Frydendal/Torbenfelds jorde tæt ved selve herregården, der dekorativt er placeret på en holm i søen. Den ældste Frederik (1870–1948) i sort velourdragt og knaldrøde strømper overtog godset og ændrede navnet fra Frydendal til Torbenfeld. Harry i purpurfarvet velourdragt og korte hvide strømper blev diplomat og på et tidspunkt dansk gesandt i Egypten. Lillesøster Katie (1874–1878) i hvid blondekjole med røde bånd døde kun 4 år gammel.

Malerier og tegninger, 30. november 2021

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag