2103/785
Dansk møbeldesign
Overpolstret lænestol med ben af bøg, forben med sko af messing, betrukket med rødt og grønligt møbelstof. 1930–40'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Løs i samlingerne.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021
Vurdering
Hammerslag