F. M. E. Fabritius de Tengnagel, tilskrevet (f. Vejlevgaard, Fyn 1781, d. København 1849)
Mænd trækker en båd op på en søbred i måneskin. Usigneret. Betegnet på bagsiden af blændrammen. Olie på lærred. 37×52,5.
Krakeleringer af varierende størrelse.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. januar 2022
11 bud