Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Reolvæg af teak i fire sektioner bestående af skab samt kommode med greb af messing samt to overliggende bogkasser. Skab med to låger i front, bag hvilke interieur af ahorn med hylder samt bakker. Kommode med otte skuffer i front. Model 232 og A 234. Udført hos C. M. Madsen for FDB, stemplet fra begge. Skab og kommode: H. 94. B. 122. D. 44. Bogkasser: H. 87. B. 122. D. 26. (4)
Litteratur: FDB-katalog 1964–1965.
Tegn på brug, herunder ridser og mærker. Enkelte mindre slag og finerskader. Bagklædninger med gennemboringer.
Mod. kunst & design (udskudt), 27. november 2014