2350/​49

P. C. Skovgaard (f. Ringsted 1817, d. København 1875)

Et par portrætter af hhv. slotsforvalter Geert Sørensen Güllich (1793–1872) og dennes hustru Margrethe, født Flindt (1804–1881). Han sign. monogram Frederiksborg Slot den 21de October 1841. Hun sign. monogram den 22de September 1842. Pen på papir. Hver lysmål 26,5×18,5. (2)

Geert Sørensen Güllich var slotsforvalter på Frederiksborg Slot fra 1836 frem til slottets brand i 1859.

Udstillet: Skovgaard Museet, “Den private P. C. Skovgaard”, 2017.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 566, 1991 nr. 395, afb. s. 43.

Papiret er gulnet en smule. Minimale folder. Enkelte minimale fugtpletter. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 11. december 2023

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

7.000 DKK

7.000 DKK