2435/533
Knud Friis (f. 1926, d. 2010)
Elmar Moltke Nielsen (f. 1924, d. 1997)
Rektangulært spisebord, bænk og seks armstole af massiv fyr. Udført hos Hirtshals Savværk. 1970'erne. H. 71. L. 254. B. 100. Bænk L. 254. (8)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Stødmærker. Nogle revner i træet.
Vurdering