2443/​500

Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)

“PK 31/3”. Fritstående tre-personers sofa med stel af matforkromet stål. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med patineret originalt cognacfarvet skind. Formgivet 1958. Udført hos E. Kold Christensen, ustemplet. L. 199.

Litteratur: “Poul Kjærholm”, Arkitektens Forlag, 1999, s. 98–99.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind. Mindre krakkeleringer på sædehynder. Lille rift på bagsiden/hjørnet. Ene ryghynde med mindre hul øverst.

I Aarhus
Vur­dering

50.000–60.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?

11 bud

800318 60.000 DKK
508374 (Autobud) 55.000 DKK
800318 55.000 DKK
508374 (Autobud) 50.000 DKK
800318 48.000 DKK
508374 (Autobud) 46.000 DKK
800318 44.000 DKK
508374 (Autobud) 42.000 DKK
800318 40.000 DKK
508374 38.000 DKK
1151939 36.000 DKK