876/​995

Et par store franske empire kandelabre af forgyldt og patineret bronze, hver med figur af Victoria holdende fem lysarme. 19. årh.s begyndelse. 92. (2)

Litteratur: Vergoldte Bronzen, Hans Ottomeyer und Peter Pröschel, Klinkhardt & Biermann 1986. Bind I, s. 307.

Møbler, varia & tæpper, 4. december 2017

Vur­dering

200.000 DKK

Hammerslag

200.000 DKK