2140/276
To bægre af sølv, heraf et med ældre stemplet bund samt et med pseudo stempler, antagelig Hanau. 19.-20. årh. Vægt hhv. 89 og 122 g. H. 8–8,5 cm. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Bæger med ældre stemplet bund: bundkant bulet og med perforering.
Ældre malerier, møbler og varia, 4. oktober 2021
Vurdering
Hammerslag