2048/​104

Fransk kaminur af bronze, ved urhus en ung jægersmand med sin hund, delvis gennembrudt sokkel, støbt med blomster, rocailler og kæmninger, hvidemaljeret urskive med romertal. Stemplet Tardy. Urværk stemplet Japy Frères. 19. årh. H. 37.

Hunden limet. Gevær mangler. Mindre støberevner. Let irret. Bagsiden trykket. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.

Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020

Vur­dering

1.500 DKK

Hammerslag

900 DKK

10 bud

(Autobud) 900 DKK
900 DKK
(Autobud) 850 DKK
800 DKK
(Autobud) 750 DKK
700 DKK
(Autobud) 650 DKK
600 DKK
550 DKK
500 DKK