2048/104
Fransk kaminur af bronze, ved urhus en ung jægersmand med sin hund, delvis gennembrudt sokkel, støbt med blomster, rocailler og kæmninger, hvidemaljeret urskive med romertal. Stemplet Tardy. Urværk stemplet Japy Frères. 19. årh. H. 37.
Hunden limet. Gevær mangler. Mindre støberevner. Let irret. Bagsiden trykket. Fremstår med alders- og brugsslitage. Pendul samt optræksnøgle medfølger. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020
Vurdering
Hammerslag
10 bud