2044/670
Nils Thorsson (f. Eslöv 1898, d. 1975)
Firsidet vase af stentøj modelleret med stiliseret mønster i relief. Dekoreret med solfataraglasur. Sign. monogram, 20475. Kgl. P. H. 13,5. B./L. 13 og 13,3.
Almindelig brugspatina.
Moderne kunst og design, 27. oktober 2020
Vurdering
Hammerslag
34 bud