2015/556
Axel Salto (f. København 1889, d. Frederiksberg 1961)
Vase af stentøj, Kgl. P., indridsede grene og blade, dekoreret med celadonglasur. Sign. Salto, nr. 20710. H. 14.
Overfladiske krakeleringer.
Moderne kunst og design, 7. april 2020
Vurdering
Hammerslag