Hans Henrik Lerfeldt (f. Århus 1946, d. København 1989)
“It is a blue world around us”, 1986. Sign. Lerfeldt 86. Akvarel på papir. Lysmål 92×59.
Litteratur: Claus Clausen [red.]: “Hans Henrik Lerfeldt: En blå verden”, gengivet side 76. Litteratur: “L'Univers Bleu de Hans Henrik Lerfeldt”, udgivet i forbindelse med en udstilling på Maison du Danemark, Paris, 1986, gengivet side 4.
Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk
Moderne malerier og grafik, 4. juni 2019