899/​158

Broche af perlemor med Madonna della Seggiola (efter Raphael), monteret i ramme i form af stiliserede grene af 14 kt. guld. Tilsyneladende ustemplet. 19. årh.s midte. 5×5,5. I original æske af læder og fløjl.

Samt daguerreotypi af Thorald Læssøes hustru, Emmy Erhardine Fransizksa Tidonia Læssøe, f. Krag-Juel-Vind-Friis (1821–1863). Ca. 1860. I ovalt etui af læder, foret med silke. 9×7,5. (3).

Madonna della Seggiola eller Madonna della sedia er malt af den italienske renæssancemaler Raphael, dateret til ca. 1513–1514, som befinder sig i Palazzo Pitti i Firenze. Det forestiller Maria, der omfavner Jesusbarnet, mens den unge Johannes Døberen ser til. Thorald Læssøe kom hjem fra sit første italiensbesøg i 1857. Ifølge familiens tradition tog han brochen med hjem til sin hustru, som bærer den på daguerreotypiet.

Proveniens: Efterkommere af Thorald og Emmy Læssøe til idag.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: fine-art@bruun-rasmussen.dk

Malerier og tegninger, 1. december 2020

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK