Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)
Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)
Et par hvilestole med stel af bejset bøg, betrukket i sæde og ryg med mørkgrønt skind, beslået med messingsøm. Model 83. Designet 1952. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. (2)
Modellen blev præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum, den 29. februar - 9. marts 1952.
Litteratur: Tidsskriftet “Bygge og Bo”, Hefte 1, Forår 1952. Side 25.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Senere skindbetræk. Løs samling mellem ryg og højre agterstaf på den ene af stolene.
Moderne kunst og design, 20. april 2021