2116/​504

Nanna Ditzel (f. København 1923, d. sst. 2005)

Jørgen Ditzel (f. Frederiksberg 1921, d. København 1961)

Et par hvilestole med stel af bejset bøg, betrukket i sæde og ryg med mørkgrønt skind, beslået med messingsøm. Model 83. Designet 1952. Udført hos Søren Willadsen, Vejen. (2)

Modellen blev præsenteret på udstillingen “Tidens Møbler” i Forum, den 29. februar - 9. marts 1952.

Litteratur: Tidsskriftet “Bygge og Bo”, Hefte 1, Forår 1952. Side 25.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker på ben. Senere skindbetræk. Løs samling mellem ryg og højre agterstaf på den ene af stolene.

Moderne kunst og design, 20. april 2021

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

22.000 DKK
21.000 DKK
20.000 DKK