En samling renaissance og barok skeer af sølv, bestående af “kerub” ske, laf graveret med stiliseret bladornamentik, graveret med bomærke, L. 22 cm.; kerubske, laf graveret med ejermonogram LN, L. 15,5 cm.; ske, skafte graveret med arkitektur og blomster, bagside punslet Johan Warnkros 1721 samt senere punsling N. Eivers, utydeligt stemplet, L. 21 cm.; ske med trefliget skafte, laf graveret NCS MJD 1704 i blomsterkrans, mester Jørgen Dionisen, borgerskab Næstved ca. 1688–1720, L. 20 cm.; rottehaleske med repareret/udskiftet skafte, skafte utydeligt stemplet, L. 19 cm. samt ske med violinformet skafte, graveret med senere ejermonogram, mester Detleff Pape, København 1785, L. 21 cm. (6)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Laffer bulet og enkelte let skævslidte.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020
16 bud