2009/​216 En samling renaissance og barok skeer af sølv. 17.-18. årh. L. 15,5–22 cm. (6)

Be­skriv­el­se

En samling renaissance og barok skeer af sølv, bestående af “kerub” ske, laf graveret med stiliseret bladornamentik, graveret med bomærke, L. 22 cm.; kerubske, laf graveret med ejermonogram LN, L. 15,5 cm.; ske, skafte graveret med arkitektur og blomster, bagside punslet Johan Warnkros 1721 samt senere punsling N. Eivers, utydeligt stemplet, L. 21 cm.; ske med trefliget skafte, laf graveret NCS MJD 1704 i blomsterkrans, mester Jørgen Dionisen, borgerskab Næstved ca. 1688–1720, L. 20 cm.; rottehaleske med repareret/udskiftet skafte, skafte utydeligt stemplet, L. 19 cm. samt ske med violinformet skafte, graveret med senere ejermonogram, mester Detleff Pape, København 1785, L. 21 cm. (6)

Fremstår med alders- og brugsslitage. Laffer bulet og enkelte let skævslidte.

Ældre malerier, møbler og varia, 24. februar 2020

Vur­dering

6.000–8.000 kr.

Hammerslag

7.000 kr.

16 bud

7.000 kr.
6.500 kr.
6.000 kr.
(Autobud) 5.500 kr.
5.000 kr.
4.800 kr.
(Autobud) 4.600 kr.
4.600 kr.
4.400 kr.
4.200 kr.
(Autobud) 4.000 kr.
4.000 kr.
3.600 kr.
(Autobud) 3.400 kr.
3.200 kr.
3.000 kr.