Tibetansk zitan ramme, hjørneornamnetik af forgyldt bronze i form af linghzi svampe og bladornamentik. Innerramme med hinterglas dekoreret med blomster og blade, herfter endnu en ramme med rester af lak dekoration med blomster i farve under glas. 18. årh. 41,5×36 cm.
Proveniens: Telegrafbestyrer og kunstsamler Sophus Black, 1882–1960.
Asiatisk kunst, 29. november 2017