Kinesisk sang-de-boeuf vase og vase med blå glasur - bistade formet. 19. årh. H. 18 og 20 cm. En træ stand inkl. (2)
Proveniens: Efterkommere af Poul Laursen (1910–1983), som var direktør i Store Nordiske Telegraf-Selskab og udstationeret i Shanghai fra 1947–1951 sammen med sin hustru Trine Laursen.
sang de boeuf vase med lille lille glasur hul ved top kant og lille revne ved top kant, afslag ved bundkant. turkis vase med brændingsfejl flere glasur mangler på overfladen
Ældre malerier, møbler og varia, 5. oktober 2020
28 bud