Ubekendt maler, 19. årh.
Jomfru Maria og Jesusbarnet med præsten og helgenen Sankt Ignatius af Loyola (ca. 1491–1556). På sin præstekjole bærer Loyola symbolet på Jesuitterordenen, som han grundlagde i 1534. Betegnet T. V. 1559. Olie på lærred. 84×64,5.
I nærværende maleri benyttes Tiziano Vecellios komposition fra dennes værk “La Madonna con il Bambino e santa Maddalena”, også kaldet “Madonna Barbarigo” (ca. 1530–1540, privateje).
Retoucheringer. Enkelte mindre krakeleringer og afskalninger. Et lille hul på under 0,5 cm. Reparationer/lapper på bagsiden. Behov for rensning.
Ældre malerier og møbler, 22. januar 2018