Edvard Lehmann (f. København 1815, d. sst. 1892)
“Tidlig Morgen i Carnevalstiden paa Boulevarden i Paris. Et Selskab vender hjem fra Maskeraden i den store Opera”. Studie. Sign. E. L. Olie på papir monteret på lærred. 26,5×21
Nærværende billede er et studie til maleriet “Tidlig Morgen i Carnevalstiden paa Boulevarden i Paris Et Selskab vender hjem fra Maskeraden i den store Opera” fra 1849, som blev udstillet på Charlottenborg samme år.
Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 729, 2004 nr. 1354. Afbildet. Bruun Rasmussen auktion 2316, 2023 nr. 67.
Mindre revne i øverste venstre hjørne. Behov for rensning.
844306 | ||
1084761 (Autobud) | ||
844306 | ||
1084761 | ||
844306 (Autobud) | ||
1084761 | ||
844306 |