1602/590
Et par barstole med stel af forkromede stålrør, beklædt med spanskrørsbevikling på rygstykke, sæder med beigefarvet stofbetræk. Udført hos Georg Petersens Møbelfabrik. (2)
Litteratur: Design From Scandinavia, nr. 5, p. 65.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker. Enkelte pletter på sæder. Generelt god stand.
Moderne kunst og design, 12. januar 2016
Vurdering
Hammerslag