2203/794
Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)
Fritstående to-pers. sofa med ben af mahogni. Sider, ryg samt løse hynder betrukket med brunt farvet skind. Model 2208. Udført hos Fredericia. H. 79. L. 128. D. 80.
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Skind med pletter, smuds og slitage.
Moderne kunst og design, 18. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
15 bud