2006/​500

Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)

“JH 719”. Et par højryggede lænestole med stel af bøg, sort flagline i sæde og ryg samlet med stål nitter, løse hynder i sæde og nakke, betrukket med gråsort uld. Udført hos snedkermester Johannes Hansen, København. (2)

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker, primært skomærker på ben. Stolene har oprindeligt været rødlakeret og er senere afrenset. Lette åbninger i ryggens laminering, kan limes. Ny flagline og hynder. Stolene er ikke stemplet/mærket. Kontravægt-pind til ryghynder mangler.

Moderne kunst og design, 4. februar 2020

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag