12023/​19

Wilhelm von Wright (f. 1810, d. 1887)

W. von Wright: Smitt (ed.): Skandinaviens fiskar. 3 bd. (Förra Delen, Senare Delen + Taflor). Stockholm: P.A. Norstedt & Söner Förlag [1892–1895]. 2. udg. Folio. Illust. med 53 farvelitografier + ét s/h. Med de orig. lyseblå beskyttelsespapirer. Indb. i halvbind af læder, med topguldsnit. (3)

Nissen: Fischbücher 56.

Rygge med pletter og brugsspor. Nogle illustrationer er klistret sammen med beskyttelsespapiret (pga. farvelægning).

Kunst, antikviteter & design, 4. juni 2020

Vur­dering

3.000–4.000 DKK

Hammerslag

2.200 DKK
(Autobud) 2.100 DKK
2.000 DKK
1.550 DKK
1.500 DKK