Joakim Skovgaard (f. København 1856, d. sst. 1933)
Italiensk landskab med en ung kvinde, der bærer korn. Sign. J. S. 1885–95. Olie på lærred. 32×40.
Nærværende værk relaterer til det lidt større maleri “Italienske kvinder bærer korn” fra Civita d'Antino 1884, gengivet i Marianne Saabye (red.), “I Italiens lys”, 2016, s. 105.
Proveniens: Direktør Hans Tobiesens samling, dennes auktion II 1953, Winkel & Magnussen 386, 1953 nr. 78. Bruun Rasmussen auktion 53, 1954 nr. 92, afbildet s. 83. Bruun Rasmussen auktion 500, 1987 nr. 451, afbildet s. 137.
Krakeleringer af varierende størrelse. Lærred bør let strammes op. Behov for let overfladerensning.
Ældre malerier, møbler og varia, 12. april 2021
11 bud