2443/​502

Paolo Cotani (f. Rom 1940, d. sst. 2011)

“Omaggio a Giacometti x 1”, juli 1976. Sign. og dateret med titel på bagsiden. Akryl på lærred. 200×200. Uindrammet.

Proveniens: Galerie La Bertesca, Düsseldorf, Tyskland (etiket og stempel på bagsiden). Proveniens: Galerie Arnesen, København.

Original stand. Nogle generelle mærker primært til den nederste halvdel af maleriet, og nogle misfarvninger/forskelle i nuancerne i farven og glansen på lærredet - dette kunne formodentlig udlignes ved en rensning. Et stødmærke med små revner i den centrale højre side.

Bemærk venligst, at dette ikke er en restaureringsrapport, men vores inspektion af, hvad der umiddelbart er synligt som en service for kunder, der ikke kan komme på eftersyn. Indholdet af tilstandsrapporten kan ikke være grundlag for reklamationer.

I Lyngby
Vur­dering

30.000–40.000 DKK

Hvordan fungerer maksimumbud?