1803/548
Dansk møbeldesign
Skænk af palisander med fem skuffer og fire skydelåger, indvendig med hylder. Udført hos Skovby møbelfabrik. 1960–1970'erne. H. 80. B. 220. D. 47.
Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Professionelt nyrestaureret.
Moderne kunst og design, 16. januar 2018
Vurdering
Hammerslag