873/​322

Signeret Seirafian Isfahan tæppe, Persien. Klassisk medaljondesign på rød bund prydet med blomster og bladværk. Knyttet med korkuld på silkekæde. Signeret: Seirafian Isfahan Iran. 20. årh.s anden halvdel. 158×105.

Erhvervet hos Orienttæpper i Nærum, 1980.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt carpets@bruun-rasmussen.dk

Møbler, varia & tæpper, 20. september 2017

Vur­dering

10.000 DKK

Hammerslag

8.000 DKK