Et par tyske Louis XVI tre-armede kandelabre af sølv, i midten den højeste lystylle, flankeret af to svungne lysarme, kanneleret stamme, cirkulært fodstykke, overalt smedet, punslet og drevet med bladranker og perlestaf, nålepunslet “v. JL”. Saksisk arbejde, oldermandsranke, utydelige mestermærker, lødighed 12. 18. årh.s slutning. Aftagelig overdel til ét lys. Udfyldte. H. 36 cm./22 cm. (2)
Proveniens: ”Danske Banks gamle hovedsæde”. Antikviteter, kunst og design hidrørende Erichsens Palæ og andre historiske bygninger i Holmens Kanal.
Kommissionsbud