2034/​217

“Zweibelmuster” service af porcelæn, dekoreret i underglasur blå. Stadt Meissen m.fl. (115)

Proveniens: Billedhuggeren Viggo Jarl.

Bestående af: 2 firsidede skåle (1 med brændingsfejl), 2 asietter, 1 ovalt fad, L. 49 cm; 4 runde asietter, 1 frugttallerken, 12 kagetallerkener, Diam. 17 cm; 2 skåle med gennembrudte sider, 2 skåle med gennembrudte sider, 5 par mokkakopper, 5 desserttallerkener, Diam. 15 cm; 5 desserttallerkener, Diam. 15 cm; 1 terrin, 2 saucekander, 1 jardiniere, 1 ovalt fad, L. 23 cm; 13 dybe middagstallerkener, Diam. 23 cm; 21 frokosttallerkener, Diam. 21 cm; 30 middagstallerkener, Diam. 24,5 cm; 2 par kaffekopper, 2 rund asiet, 2 firsidede skåle.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Flere dele med skår medfølger.

Ældre malerier, møbler og varia (udskudt), 20. august 2020

Vur­dering

6.000 DKK

Hammerslag

4.000 DKK

(Autobud) 4.000 DKK
4.000 DKK
(Autobud) 3.800 DKK
3.600 DKK
3.400 DKK
3.200 DKK
3.000 DKK