1951/2008
Herrearmbåndsur af 9 kt. guld. Automatisk værk med dato. Integreret Omega lænke af 9 kt. guld. Lys urskive med forgyldte visere og timemarkører. Lænkens omkreds ca. 19 cm. Urets diam. 35 mm. 1960'erne.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Lænken senere påloddet. Uret fungerer, men der garanteres ikke for funktionaliteten.
Armbåndsure, 18. december 2019
Vurdering
Hammerslag