2442/563
Louis Poulsen
“A-Bridgelampe”. Standerlampe af sortlakeret metal med skærm af guld-ducolakeret kobber og fod af forkromet metal. Model A 88. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 167.
Litteratur: Louis Poulsen katalog B.17, ca. 1930, s. 100.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere mellemstykke af messing og senere afrbyder. Fod med mindre buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 15. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag
12 bud