2442/563
Louis Poulsen
“A-Bridgelampe”. Standerlampe af sortlakeret metal med skærm af guld-ducolakeret kobber og fod af forkromet metal. Model A 88. Udført hos Louis Poulsen. 1930'erne. H. 167.
Litteratur: Louis Poulsen katalog B.17, ca. 1930, s. 100.
Brugsslitage. Ridser og mærker. Senere mellemstykke af messing og senere afrbyder. Fod med mindre buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Vurdering