Daniel Lerpiniere, 18. årh.
James Fittler, 18. årh.
“[...] Representation of the brave & gallant defence of Gibraltar [...] on the 14th Septr. 1782 [...]”. 1784. Trykbetegnet James Fittler. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 48×64,5.
“[...] Representation of the Defeat of a Squadron of Spanish ships [...] 16th June 1780”. 1782. Trykbetegnet Dan. Lerpini. Håndkoloreret kobberstik. Lysmål 46,5×60.
(2).
Proveniens: Erik Brandt.
På begge: Papiret er gulnet. Fugtskjolder af forskellig grad. Papirbortfald. Sidstnævnte med nogle mindre revner ved højre kant. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 17. maj 2021
24 bud