2027/682
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
To cirkulære sædehynder til “PK 33” skamlen. Betrukket med hhv. sort og brunt skind, dybthæftet med knap. Diam. 52. (2)
Sort hynde: almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Brun hynde: brugsslitage, herunder ridser, mærker og krakeleringer. Nogle revner og mindre huller. Front med mindre sort plet.
Moderne kunst og design, 30. juni 2020
Vurdering
Hammerslag
30 bud