2104/888
Dansk snedkermester
Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med lysegrøn velour. Udført 1930–1940érne.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker på ben. Velour med pletter, smuds og slitage.
Moderne kunst og design, 26. januar 2021
Vurdering
Hammerslag
10 bud