2203/​959

Dansk møbeldesign

Lænestol med ben af bejdset bøg. Sæde, sider og dybthæftet ryg betrukket med hhv. grå og sort uld.

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Uld med pletter, smuds og defekter.

Moderne kunst og design, 18. januar 2022

Vur­dering

2.000–3.000 DKK

Hammerslag