H. A. Brendekilde (f. Brændekilde 1857, d. Jyllinge 1942)
“Den arabiske ørken”. Sign. H. A. B. Olie på lærred. 52×73.
Brendekilde var i 1890 på rejse i Egypten og Mellemøsten.
Litteratur: Anne Christiansen, “Brendekilde. Liv og værk”, 2021, omtalt og afb. s. 174. Her står følgende: Det var ikke udelukkende folkelivet i byerne og oaserne - med den fremmedartede bevoksning og anderledes husdyrhold - i Nordafrika og Mellemøsten, der fascinerede Brendekilde, det gjorde det golde ørkenlandskab også. Han fastholdt motivet på et enkelt maleri, som han forgæves forsøgte at sælge på auktion i 1893, men det lykkedes først at få det afhændet på dødsboauktionen i 1942."
Proveniens: Kunstnerens dødsboauktion 1942.
Malerier og tegninger, 21. september 2021