2426/​504

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

Rektangulært spisebord af massiv teak med udtræk og to underliggende tillægsplader. Model FD 540. Udført og mærket hos France & Søn. H. 72,5. L. 185./285. B. 100. (3)

Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Ujævnt falmet. Tørrevne i den ene ende af bordet.

Vur­dering

12.000–15.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

910403 8.500 DKK