2050/8722
Russisk Ikon, motiv med Gudsmoderen, der møder Skt. Sergius. Tempera på træpanel med dobbeltforsænket billedflade/“kovcheg”. Ca. 1700. 32×27,5.
Proveniens: Dansk privatsamling af ikoner. Udstillet hos Temple Gallery, London.
Mindre krakeleringer samt afskalninger.
Russisk tema, 7. december 2020
Vurdering
Hammerslag