2031/​661

Henry Moore (f. Castleford i Yorkshire 1898, d. Much-Hadham 1986)

“Prométhée”, 1948–50. Bog med 16 litografier. Sign. P.A.N (udgiveren), H.C. Udgivet af P.A. Nicaise, Éditeur, Paris. Trykt hos Mourlot, Paris. Begrænset oplag på 183. Bladstørrelse 38×28. I original kasette.

Litteratur: Cramer kat. 18–32 Proveniens: Galerie Kornfeld, Bern, #602 på auktion 211.

Original stand. Små mærker på kasette.

Moderne kunst og design, 28. juli 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag

8.500 DKK

8.500 DKK
8.000 DKK
7.500 DKK
7.000 DKK