2031/661
Henry Moore (f. Castleford i Yorkshire 1898, d. Much-Hadham 1986)
“Prométhée”, 1948–50. Bog med 16 litografier. Sign. P.A.N (udgiveren), H.C. Udgivet af P.A. Nicaise, Éditeur, Paris. Trykt hos Mourlot, Paris. Begrænset oplag på 183. Bladstørrelse 38×28. I original kasette.
Litteratur: Cramer kat. 18–32 Proveniens: Galerie Kornfeld, Bern, #602 på auktion 211.
Original stand. Små mærker på kasette.
Moderne kunst og design, 28. juli 2020
Vurdering
Hammerslag