2016/​175

Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)

Jesu korsfæstelse. Tryksign. Carl Bloch 1884. Radering. Pladestørrelse 30×23. Monteret i passepartout.

R. J. Thieles fortegnelse over Carl Blochs raderinger nr. 59.

Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter/misfarvninger. Undersøgt i ramme.

Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020

Vur­dering

1.500–2.000 kr.

Hammerslag

750 kr.

750 kr.