Carl Bloch (f. København 1834, d. sst. 1890)
Jesu korsfæstelse. Tryksign. Carl Bloch 1884. Radering. Pladestørrelse 30×23. Monteret i passepartout.
R. J. Thieles fortegnelse over Carl Blochs raderinger nr. 59.
Papiret er gulnet. Enkelte fugtpletter/misfarvninger. Undersøgt i ramme.
Ældre malerier, møbler og varia, 13. april 2020